Zasady Ajurwedy na Zimę – sekret utrzymania równowagi w chłodniejsze dni
Ajurweda w Zimie – przewodnik po harmonii ciała i ducha
Zima cieszy się negatywną opinią, coraz częściej zyskując miano sezonu przeziębień i grypy, a także czasu, w którym choroby zakaźne mają tendencję do rozprzestrzeniania się znacznie szybciej niż w innych porach roku. Wbrew takiemu postrzeganiu, zima może być w rzeczywistości okresem sprzyjającym wzmocnieniu odporności. Może stać się dobroczynna dla naszego organizmu, jeśli skutecznie uda nam się wdrożyć i stosować konkrente, ajurwedyjskie zalecenia oraz wyeliminować pewne przeciwskazania. W Ajurwedzie jest kilka nawyków czy działań, których należy unikać, aby cieszyć się dobrym zdrowiem nawet w te chłodne miesiące.
W Ajurwedzie każda pora roku wiąże się z odrębnymi wytycznymi dotyczącymi określonych praktyk. Zima charakteryzująca się chłodną i suchą aurą, wymaga szczególnych środków w celu utrzymania ogólnego zdrowia ciała i umysłu. Zalecenia mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb organizmu, aktualnego stanu zdrowia, a nawet pochodzenia etnicznego.
KILKA AJURWEDYJSKICH PRZECIWSKAZAŃ NA SEZON ZIMOWY:
- Unikaj spożywania zimnych i schłodzonych potraw, takich jak lody, sałatki czy mrożone jedzenie.
- Nie zaczynaj intensywnych aktywności fizycznych bez odpowiedniego przygotowania lub rozgrzania.
- Nie narażaj się na nadmierne przebywanie na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony zwłaszcza, gdy występują trudne warunki atmosferyczne
- Chroń swój organizm przed odwodnieniem. Jeśli się nawadniasz pamiętaj, aby woda nie była zimna.
- Unikaj popołudniowych drzemek, aby nie zakłócić regularnego trybu snu.
- Zrezygnuj na ten czas z postów lub wykonuj je rzadziej.
- Nie zaniedbuj skóry i postarają się nie dopuścić do jej na nadmiernego przesuszenia.
- Nie ignoruj sygnałów, jeśli czujesz się wyeksploatowany, zatroskany oraz masz gorsze samopoczucie emocjonalne.
Zrozumienie tych ajurwedyjskich przeciwwskazań może stać się sekretem do uzyskania optymalnego samopoczucia oraz równowagi na co dzień. Wdrożenie choć kilku z tych punktów pomoże Ci cieszyć się pełnym zdrowiem. Dodatkowo przyjęcie ajurwedyjskich zaleceń może pomóc Ci stawić czoła zimowym miesiącom z większą siłą i rozwagą.
Ajurweda w Praktyce Zimą – indywidualne podejście do ajurwedyjskich zaleceń
Ważne jest uświadomienie, że powyższe wytyczne są ogóle, a co ważne mogą występować indywidualne różnice w konieczności ich zastosowania . Zasięgnięciu porady od praktyka ajurwedyjskiego umożliwi pozyskanie spersonalizowanych zaleceń dopasowanych do kondycji Twojego organizmu.
W Ceylon Ayurveda serdecznie zapraszamy Cię na indywidualne konsultacje z Doktor Dhananji. Nie bój się skorzystać z mądrości Ajurwedy i pozwól nam poprowadzić Cię ku optymalnemu zdrowiu. W celu umówienia się na wizytę lub uzyskania dodatkowych informacji, skontaktuj się z nami!
Jeśli zainteresowały Cię porady dotyczące zachowania balansu według Ajurwedy w okresie zimowym, przeczytaj artykuł „Cztery pory roku z Ajurwedą – ZIMA”, w którym obszernie wyjaśniam, dlaczego zima uważana jest według Ajurwedy za najzdrowszą porę roku.
Tekst przygotowała Dr. Dhananji