Sztuka masażu stóp – wprowadzenie do Pada abhyanga
Ajurwedyjski masaż stóp Pada abhyanga – co oznacza?
Słowo Pada abhyanga pochodzi z połączenia dwóch sanskryckich słów „pada”, które oznacza stopy, oraz „abhyanga”, co oznacza masaż. Dlatego „Pada abhyanga” polega na systematycznym masowaniu stóp oraz dolnych partii nóg wraz ze stymulacją punktów Marma (punkty energetyczne znajdujące się na naszym ciele) przy zastosowaniu ciepłych, ziołowych olejów. Ta starożytna praktyka ajurwedyjska była wykorzystywana w nie tylko do odżywianiu stóp, ale także do poprawy ogólnego samopoczucia, ponieważ Ajurweda uznaje stopy za mikrokosmos całego ciała, z kanałami energetycznymi i punktami życiowymi połączonymi z różnymi narządami i układami.
Jak masaż stóp Pada abhyanga poprawia zdrowie i samopoczucie?
„Pada abhyanga” to starożytna ajurwedyjska praktyka, która koncentruje się na masażu stóp oraz punktów Marma, czyli energetycznych punktów ciała. Regularny masaż stóp „Pada abhyanga” może pomóc w zwiększeniu świadomości ciała i jego potrzeb, co sprzyja ogólnemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu.
NAJWAŻNIEJSZE KORZYŚCI Z MASAŻU STÓP PADA ABHYANGA:
- Poprawa krążenia – lepsze krążenie może poprawić dostarczanie tlenu i składników odżywczych do tkanek.
- Rozluźnienie mięśni i ulga od zmęczenia – działa relaksująco nie tylko na stopy, alei na całe ciało, zmniejszając napięcie i stres. Może również obniżyć poziom kortyzolu (hormonu stresu).
- Równoważenie energii ciała i funkcji organów życiowych – poprawia krążenie i wprowadza równowagę energetyczną, które ma wpływ na układ odpornościowy.
- Poprawa jakości snu – może pomóc w rozluźnieniu i odprężeniu, co może sprzyjać lepszej jakości snu.
- Ulga w bólu – łagodzi ból w stopach oraz dolegliwości w innych częściach ciała, poprawiając komfort i mobilność.
PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONYWANIA MASAŻU PADA ABHYANGA:
Podobnie jak w przypadku innych ajurwedyjskich terapii masaż stóp „Pada abhyanga” wiąże się z określonymi przeciwwskazaniami, takimi jak:
- Świeża kontuzja stopy,
- Zakażenia grzybicze i choroby zakaźne skóry,
- Ciąża,
- W takcie miesiączki,
- Zakrzepica żył głębokich (DVT).
Pada Abhyanga: uzdrawianie ciała poprzez starożytną sztukę masażu stóp i punktów Marma
Podsumowując masaż stóp „Pada abhyanga” wyróżnia się jako korzystna technika masażu ajurwedyjskiego promująca zdrowie, która może doskonale wkomponować się w naszą rutynę dnia codziennego. Gorąco zalecamy włączenie codziennego masażu stóp w domu, zwłaszcza przed snem lub oddanie się serii sesji w profesjonalnym centrum masażu ajurwedyjskiego. Twoje ciało i umysł będą Ci wdzięczne za wprowadzenie dobrych nawyków, które pozwolą Ci przeżyć każdy dzień z jaśniejszym umysłem oraz lżejszym duchem.
Podaruj zdrowie oraz nowe spojrzenie na świat Twoim najbliższym, zakup voucher upominkowy dla nich w formie miłej niespodzianki lub jako prezent na wybraną okazję.
Tekst przygotowała Dr. Dhananji