Shirodhara tradycyjna terapia Ajurwedyjska – wszystko, co musisz wiedzieć
Shirodhara – tradycyjny ajurwedyjski rytuał dla zdrowia i dobrobytu
Ze względu na rosnące zainteresowanie Shirodharą, zauważyliśmy liczne niejasności i pytania od naszych przyjaciół, pacjentów i gości. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy rzucić światło na Shirodharę, odkrywając jej korzyści, przeciwwskazania i wyjaśnić powszechne nieporozumienia.
Shirodhara to tradycyjna terapia ajurwedyjska, która wywodzi się z Indii i jest praktykowana od wieków. Słowo Shirodhara pochodzi z sanskrytu, gdzie „Shiro” oznacza głowę, a „Dhara” strumień/płyn. W tej terapeutycznej procedurze ciągły i delikatny strumień ciepłego oleju jest wlewany na czoło, skupiając się szczególnie na obszarze „trzeciego oka”. Najczęściej stosowanymi olejami do Shirodhary są olej kokosowy lub sezamowy zmieszany z konkretnymi ziołami wybranymi przez lekarza zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta.
Płynny strumień zdrowia – jak przebiega terapia Shirodhara?
Osoba poddająca się Shirodharze musi najpierw skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, czy terapia jest odpowiednia dla niej. Jeśli tak, lekarz dostarczy listę wskazań do przestrzegania podczas terapii. Czas trwania leczenia jest również ustalany przez lekarza. Według starożytnych tekstów czas trwania różni się w zależności od potrzeb danego pacjenta i może wynosić od 3 dni do maksymalnie 5 dni. W ciągu każdego dnia czas trwania sesji stopniowo się zwiększa, zaczynając od 15/20 minut i osiągając maksymalnie 30/35 minut (nigdy nie dłużej).
Zazwyczaj Shirodhara nie jest zalecana jako samodzielne leczenie, ale często jest łączona z innymi terapiami Ajurwedyjskimi, takimi jak Nasya (olejowanie nosa), Kavala (płukanie jamy ustnej), Duma Pana (inhalacja ziołowego dymu) lub jako część programu detoksykacji Panchakarma.
Odprężenie i ukojenie – jak działa Shirodhara?
Shirodhara wpływa dobroczynnie na łagodzenie stresu, lęków, objawów zmęczenia i problemów ze snem. Uważa się, że harmonizuje przepływ życiowej energii (prany) w ciele, wyzwalając dobre samopoczucie. Ponadto wierzy się, że ta terapia ajurwedyjska ma korzyści dla włosów i skóry głowy, dzięki odżywczym właściwościom używanych w niej olejów.
Po zabiegu zaleca się unikanie ekspozycji na chłód i wiatr, ponieważ może to prowadzić do bólu głowy, przeziębień, bądź problemów z zatokami. Dlatego zawsze zaleca się ochronę głowy szalem lub czapką, a także spożywanie ciepłych potraw oraz picie ciepłej wody lub herbaty.
Tajniki Shirodhary – to nie tylko terapia relaksacyjna
Niestety coraz częściej obserwujemy wprowadzanie tej terapii w studiach masażu czy salonach SPA. Należy podkreślić, że Shirodhara to nie tylko terapia relaksacyjna, jeśli jest wykonywana nieprawidłowo może mieć negatywne skutki dla organizmu. Dlatego też bardzo ważne jest przeprowadzanie terapii pod nadzorem profesjonalnego lekarza i terapeuty ajurwedyjskiego. Jak każde inne leczenie, Shirodhara ma swoje przeciwwskazania, które wymagają wcześniejszej konsultacji. Na przykład należy jej szczególnie unikać w okresie ciąży, migren, bólu głowy, nadciśnienia, po wszelkiego rodzaju operacjach, a także po niedawno przebytym udarze lub w przypadku gorączki, grypy czy problemów z zatokami.
Dlatego też, aby doświadczyć właściwej Shirodhary, gorąco zalecamy przeprowadzenie tego zabiegu wyłącznie w specjalistycznych ośrodkach oraz pod nadzorem profesjonalnych lekarzy i terapeutów ajurwedyjskich.
Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał wszystkie wątpliwości i pytania dotyczące Shirodhary. Jeśli szukasz drogi do dobrego zdrowia i równowagi terapia Shirodhara może być idealna dla Ciebie, jednak pamiętaj, że nie jest oferowana każdemu. Możesz z niej skorzystać wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem ajurwedyjskim oraz w ramach naszego programu oczyszczania Panchakarma.
Tekst przygotowała Dr. Dhananji