Cztery pory roku z Ajurwedą – WIOSNA
Witamy wiosnę z Ajurwedą – harmonia z naturą i Twoim ciałem
Kiedy zimowy chłód ustępuje, nadchodzi wiosna, a natura rozpoczyna swój proces odrodzenia W Ajurwedzie wiosna uważana jest za porę odnowy i regeneracji, co czyni ją optymalnym czasem na oczyszczanie oraz zadbanie o równowagę ciała i umysłu. Zapraszamy do zgłębienia wskazówek na temat sezonu wiosennego, jakie oferuje nam Ajurweda. Według Ajurwedy wiosna charakteryzuje się dominacją „doszy Kapha” – chłodną, wilgotną, ciężką, ale i stabilną. Te cechy mogą wpływać na naszą wewnętrzną równowagę, prowadząc do zwiększonej Kaphy i objawów takich jak katar, letarg, alergie czy wahania nastroju. Przejawy te są również manifestacją dosz zgromadzonych podczas zimy, które teraz wychodzą na zewnątrz, podobnie jak rozwijające się liście i pąki kwiatów i drzew. Z tych powodów Ajurweda w tym czasie odrodzenia kładzie nacisk na praktyki łagodzące doszę Kapha, jednocześnie promując detoksykację.
Zapraszamy do wiosennej detoksykacji z Ajurwedą
Po za tym wiosna uważana jest również za najlepszy okres do przeprowadzania programów detoksykacji Panchakarma. Gdy natura przechodzi proces odnowy pozbywając się nagromadzonej zimą ciężkości oraz przygotowując się do nowego wzrostu, nasze ciała naturalnie współgrają z tym procesem. Dzięki czemu wiosenna pobudka staje się idealnym czasem na terapie oczyszczające i regeneracyjne. Dodatkowo, cieplejsza pogoda wzmacnia procesy metaboliczne organizmu, ułatwiając skuteczniejszą eliminację nagromadzonych toksyn „Ama”.
8 AJURWEDYJSKICJ PORAD, KTÓRE POMOGĄ ZACHOWAĆ RÓWNOWAGĘ WIOSNĄ
Przyjrzyjmy się wskazówkom sugerowanym przez Ajurwedę, które pomogą zachować równowagę w tym sezonie.
- Przeprowadź detoksykację za pomocą Panchakarmy.
- Praktykuj przerywane posty i sięgaj po lekką dietę z sezonowymi, świeżymi owocami i warzywami.
- Postaraj się dodawać do swoich posiłków przyprawy takie jak: imbir, cynamon, kurkuma i czarny pieprz, aby wzmocnić układ odpornościowy, zwalczyć katar i alergie.
- Pozostań aktywny, ćwicz regularnie, aby przeciwdziałać trudnym działaniom Kaphy i wzmacniać krążenie w organizmie.
- Wstawaj o wschodzie słońca, aby zsynchronizować się z naturalnymi rytmami dnia.
- Nawodniaj się, najlepiej ciepłymi herbatami ziołowymi i wodą o temperaturze pokojowej.
- Zminimalizuj spożycie zimnych napojów, ponieważ mogą one zwiększyć Kaphę.
- Skorzystaj z dobrodziejstw masaży ajurwedyjskich. Wybierz masaż całego ciała Abhyanga z ciepłymi olejami, co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu.
Mamy nadzieję, że spodobał Ci się artykuł z naszej serii cztery pory roku z Ajurwedą. Równocześnie rekomendujemy przyjęcie wiosennego sezonu odnowy jako okazję do oczyszczenia i odnowienia ciała, a przy tym ciesząc się kwitnącą pięknem wiosną. Jeśli zainteresowały Cię porady dotyczące utrzymania ciała w harmonii według zasad Ajurwedy, przeczytaj kolejny z artykuł z tej serii.
Dziękujemy.
Dr. Dhananji Nanayakka